Nivelul de lucru al unei macarale este unul dintre principalii săi parametri tehnici. Mărimea nivelului de lucru este determinată de două capacități: una este frecvența de utilizare a macaralei, care se numește nivelul de utilizare a macaralei; celălalt este dimensiunea sarcinii pe care o suportă macaraua, care se numește starea de încărcare a macaralei.
1.Clasa de utilizare a macaralei
Pe durata de viață efectivă, o macara are un anumit număr total de cicluri de lucru. Un ciclu de lucru al operațiunilor cu macaraua începe cu pregătirea pentru ridicarea unei sarcini și se termină cu finalizarea ridicării următoarei sarcini. Numărul total de cicluri de lucru caracterizează nivelul de utilizare a macaralei și este unul dintre parametrii de bază pentru clasificarea macaralelor. Numărul total de cicluri de lucru este suma tuturor ciclurilor de lucru pe care le efectuează o macara în timpul duratei de viață specificate.
Numărul total de cicluri de lucru este legat de frecvența de utilizare a macaralei. Pentru comoditate, numărul total de cicluri de lucru este împărțit în 10 clase de utilizare (U0 la U9) în intervalul posibil, așa cum se arată în următorul tabel 1.
| Clasa de utilizare | Numărul total de cicluri de lucru ale macaralei, C |
| U0 | C Mai mic sau egal cu 1,6 × 104 |
| U1 | 1.6 × 104< C Mai mic sau egal cu 3,15 × 104 |
| U2 | 3.15 × 104< C Mai mic sau egal cu 6,3 × 104 |
| U3 | 6.3 × 104< C Mai mic sau egal cu 1,25 × 105 |
| U4 | 1.25 × 105< C Mai mic sau egal cu 2,5 × 105 |
| U5 | 2.5 × 105< C Mai mic sau egal cu 5 × 105 |
| U6 | 5 × 105< C Mai mic sau egal cu 1 × 106 |
| U7 | 1 × 106< C Mai mic sau egal cu 2 × 106 |
| U8 | 2 × 106< C Mai mic sau egal cu 4 × 106 |
| U9 | 4 × 106< C Mai mic sau egal cu 8 × 106 |
Tabelul 1 Clasele U ale numărului total de cicluri de lucru ale macaralei, C
2. Starea de încărcare a macaralei
Starea de încărcare este un alt parametru fundamental pentru clasificarea macaralelor. Indică amploarea sarcinii suportate de mecanismul principal al macaralei, mecanismul de ridicare. Următorul tabel 2 prezintă stările de încărcare ale macaralelor, fiecare reprezentativă numeric pentru o stare nominală de încărcare corespunzătoare.
| Starea de încărcare | Factorul de spectru de sarcină Kp | Observații privind utilizarea macaralei |
| Qp0 | KpMai mic sau egal cu 0,0313 | Macarale care ridică de obicei sarcini foarte ușoare și sarcina nominală foarte rar |
| Qp1 | 0,0313 < KpMai mic sau egal cu 0,0625 | |
| Qp2 | 0,0625 < KpMai mic sau egal cu 0,125 | Macarale care ridică sarcina nominală ocazional și, în mod normal, sarcini ușoare |
| Qp3 | 0,125 < KpMai mic sau egal cu 0,25 | Macarale care ridică sarcina nominală destul de frecvent și, în mod normal, sarcini moderate |
| Qp4 | 0,25 < KpMai mic sau egal cu 0,50 | Macarale care ridică frecvent sarcina nominală și, în mod normal, sarcini grele |
| Qp5 | 0,50 < KpMai mic sau egal cu 1,00 | Macarale care sunt încărcate în mod regulat aproape de sarcina nominală |
Tabelul 2 Clasele Qpa factorilor de spectru de sarcină, Kp
3.Clasa muncitoare a macaralei
Clasa de lucru a unei macarale sau clasificarea acesteia este determinată de clasa de utilizare a macaralei (Tabelul 1) și de starea de încărcare a macaralei (Tabelul 2). Clasa muncitoare a unei macarale se notează cu simbolul A și este împărțită în 8 nivele, de la A1 la A8. Orice nivel mai mare decât A8 este denumit în mod colectiv A8.
| Clasele Qpși factorul de spectru de încărcare Kp | Clasele U și numărul total de cicluri de lucru | ||||||||||
| Clasa Qp | Valoarea de proiectare a factorului de spectru de sarcină Kp | U0 | U1 | U2 | U3 | U4 | U5 | U6 | U7 | U8 | U9 |
| 1.6×104 | 3.15×104 | 6.3×104 | 1.25×105 | 2.5×105 | 5×105 | 1.0×106 | 2.0×106 | 4.0×106 | 8.0×106 | ||
| Qp0 | 0.0313 | A03 | A02 | A01 | A0 | A1 | A2 | A3 | A4 | A5 | A6 |
| Qp1 | 0.0625 | A02 | A01 | A0 | A1 | A2 | A3 | A4 | A5 | A6 | A7 |
| Qp2 | 0.1250 | A01 | A0 | A1 | A2 | A3 | A4 | A5 | A6 | A7 | A8 |
| Qp3 | 0.2500 | A0 | A1 | A2 | A3 | A4 | A5 | A6 | A7 | A8 | A9 |
| Qp4 | 0.5000 | A1 | A2 | A3 | A4 | A5 | A6 | A7 | A8 | A9 | A10 |
| Qp5 | 1.0000 | A2 | A3 | A4 | A5 | A6 | A7 | A8 | A9 | A10 | A11 |
Tabelul 3 Clasele A pentru clasificarea grupurilor
Unde Qpși clasele U nu sunt specificate și este dată doar clasa A , calculele de proiectare se vor baza pe numărul de cicluri de sarcină completă , Cf, după cum este prezentat în tabelul 4.
| O clasă- | Numărul proiectat de cicluri de încărcare completă , adică . Kp = 1 Cf |
| A03 | 500 |
| A02 | 1 000 |
| A01 | 2 000 |
| A0 | 4 000 |
| A1 | 8 000 |
| A2 | 16 000 |
| A3 | 31 500 |
| A4 | 63 000 |
| A5 | 125 000 |
| A6 | 250 000 |
| A7 | 500 000 |
| A8 | 1 000 000 |
| A9 | 2 000 000 |
| A10 | 4 000 000 |
| A11 | 8 000 000 |
Tabelul 4 Baza de proiectare pe clase













